Czyszczenie chemiczne a lagoon®

Czym tak naprawdę jest proces czyszczenia chemicznego („pranie na sucho” – ang. “dry cleaning”)?

W praniu chemicznym jako rozpuszczalnika używa się czterochlooretylenu (znanego również jako PER), środka o działaniu narkotycznym, silnie toksycznego dla układu nerwowego, zaliczanego do substancji rakotwórczych. Długotrwałe narażanie na działanie tego związku może powodować choroby takiej jak m. in. zwyrodnienie i uszkodzenie wątroby, nerek i mięśnia sercowego. Ponadto środek ten działa drażniąco na skórę, z którą to przecież nasze ubrania mają stały kontakt.

Bardzo często właściciele pralni chemicznych twierdzą, że ich metoda jest ekologiczna ponieważ toksyczny rozpuszczalnik krąży w agregacie w obiegu zamkniętym i nie przedostaje się na zewnątrz. Niestety, nawet w takim przypadku część użytego rozpuszczalnika pozostaje w tkaninie i uwalnia się stopniowo jeszcze przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charakterystyczny, ostry i słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych ubrań. Do niedawna była to jedyna możliwa metoda czyszczenia odzieży, która miała na metce producenta znaki „czyścić chemicznie” lub „nie prać w wodzie”.
Obecnie wiele słów krytycznych kierowanych jest pod adresem zakładów czyszczenia chemicznego odzieży, szczególnie z powodu szkodliwego oddziaływania stosowanych w nim rozpuszczalników.

Rządy niektórych krajów takich jak Niemcy czy Francja wprowadziły specjane restrykcje dotyczące nowo powstających zakładów czyszczenia chemicznego odzieży oraz prowadzą ścisłą kontrolę istniejących pralni. Czterochloroetylen ma być zakazany w Kalifornii do 2022 roku .

lagoon® – jedyna alternatywa

Najnowsze rozwiązania w pralnictwie podążają w kierunku nowoczesnego bezpiecznego dla wszystkich tkanin prania na bazie wody.
W 2004 roku firma Electrolux we współpracy z Woolmark (organizacją zrzeszającą największych światowych hodowców wełny) stworzyła system czyszczenia wodnego garderoby o nazwie lagoon®.

Electrolux lagoon® jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych. Dzięki zastosowaniu specjalnie stworzonych na potrzeby systemu w pełni biodegradowalnych detergentów oraz opracowaniu urządzeń pralniczych i suszących, odpowiednich programów prania, a także całej linii urządzeń wykończeniowych, możliwe było stworzenie kompletnego systemu czyszczenia garderoby opartego na wodzie jako naturalnym rozpuszczalniku.

Stosowanie lagoon® pozwala na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów czyszczenia wszelkiego typu garderoby

lagoon_small

Najważniejsze aspekty świadczące o wyższości lagoon® nad praniem chemicznym:

    • Lagoon® jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.
      Podstawowym rozpuszczalnikiem używanym w lagoon® jest woda, a wszystkie stosowane środki są biodegradowalne. W pralni chemicznej jako rozpuszczalnika stosuje się czterochloroetylen, który jest substancją toksyczną i rakotwórczą.
    • Lagoon® oferuje możliwość profesjonalnego czyszczenia wełny, jedwabiu, wiskozy i tych tkanin oraz włókien, które do niedawna nadawały się wyłącznie do czyszczenia chemicznego.

Dodatkowo system jest idealnym rozwiązaniem do prania strojów z delikatnymi dodatkami, takich jak np. suknie ślubne. Nie jest to możliwe w agregacie chemicznym, gdyż wszelkie aplikacje z tworzyw sztucznych mogłyby ulec roztopieniu w agresywnym rozpuszczalniku.

  • Tkaniny czyszczone w lagoon® pachną świeżo, są bardziej miękkie w dotyku, ich kolory są bardziej wyraziste a biel jaśniejsza. 
Dzięki użyciu wody i detergentów włókna są czyszczone na wskroś, co zapewnia doskonałe rezultaty. W pralni chemicznej rozpuszczane są głównie plamy z tłuszczu, podczas gdy reszta zabrudzeń pozostaje nadal wewnątrz włókien, dodatkowo po odebraniu wyczyszczonej garderoby wyczuwalny jest przykry zapach rozpuszczalnika.
  • Lagoon® jest jedynym na świecie systemem czyszczenia garderoby w wodzie posiadającym certyfikat The Woolmark Company. Koncepcja ta jest stale rozwijana co gwarantuje to i bezpiecznym rozwiązaniem przeznaczonym do czyszczenia garderoby uszytej z najwyższej klasy wełny.